Tır, Kamyon Ve Kamyonet Karayolları Yük Taşıma Sınırları

Tır, Kamyon ve Kamyonet Karayolları Yük Taşıma Sınırları

Karayolları yük taşıma sınırı birçok faktörün güvenliği için sınırlandırılır.

Karayolları yük taşıma sınırı birçok faktörün güvenliği için sınırlandırılır. Bu faktörlerde arasında taşımacılığı gerçekleştiren araçların ve taşınan yükün güvenliği ilk sırada yer alır. Yük taşımacılığını gerçekleştiren farklı ebattaki araçların çeşitli tonaj sınırları bulunur. Tır, kamyon, kamyonet ya da kırkayak gibi araçların boyutları, bu araçların taşıyabileceği yüklerin de limitini belirlemektedir. Yük taşıma limitleri, araçların markalarına göre değişiklik göstermez. Tır, kamyon ve kamyonet karayolları yük taşıma sınırları yasalar ile standart bir hale getirilir. SRC yük taşıma yaş sınırı da bu güvenlik faktörlerinin içerisinde yer alır.

Karayolları Taşımacılığının Güvencesi: Yük Taşıma Sınırları

Günümüzde birçok ihtiyaçtan dolayı çeşitli tır tipleri kullanılmaktadır. Bu tır çeşitlerine göre de tırların taşıma kapasiteleri bulunur. Çünkü, bu araçların farklı yollarda farklı performansları bulunmaktadır. En yaygın kullanılan tır tipleri ise şunlardır:

  • Tenteli tır
  • Mega tır
  • Optima tır
  • Maxima tır

Yasalar ile belirlenen yukarıdaki tır tiplerinin ağırlıkları en fazla 25 tona kadar çıkabilir. Eğer taşımacılık römorklar ile yapılacak ise en fazla taşıma ağırlığı 40 tona kadar çıkabilir. Taşınması gereken yük 40 tondan daha fazla ise karayollarına yazılacak bir dilekçe ile özel taşıma izninin alınması gerekir. Normal tırın taşıma kapasitesi 20-24, maxima tırın 20-24, mega tırın ise taşıma sınırı 22-26 tondur.

Tır Ölçüleri ve Yük Kapasiteleri

Tırların ölçüleri ve yük kapasiteleri taşınacak yükün ihtiyacına göre şekillenmektedir. Bu nedenle, tır ölçüleri ve yük kapasiteleri hakkında bilgi edinmek gerekir:

  • En yaygın tır tipi olan normal tırın ölçüleri ise boy olarak 13.60, en olarak 2.42, yükseklik olarak ise 2.60 olmaktadır. Bu aracın taşıyabileceği yük miktarı ise 20-24 ton aralığında olmaktadır.
  • Tenteli römork olarak da bilinen maxima tırın ölçüleri ise 13.60, 2.44 ve 2.80 olmaktadır. Maxima tırın taşıyabileceği yük ise 20-24 ton aralığındadır.
  • Bir diğer tenteli römork olan mega tırın ölçüleri ise 13.70, 2.46, 3.00 metredir. Mega tırın taşıyabileceği yük miktarı ise 22-26 ton aralığında olmaktadır.

Kamyon ve Kamyonet Ölçüleri ile Yük Kapasiteleri

Kamyon ve kamyonetlerin de yük kapasiteleri ve ölçüleri değişiklik gösterir. Bu nedenle pek çok kişi kamyonet yük taşıma sınırı hakkında bilgi aramakta. Buna göre;

  • Alçak yataklı traylerin ölçüleri 13.60, 2.55 – 3.00x ve 3.00-4.00 metre olmaktadır.
  • Bu aracın taşıyabileceği yük kapasitesi ise 25-80 ton olmaktadır.
  • Bir diğer araç olan iki dingilli kamyonlar ya da kamyonetlerin ölçüleri 13.50 olmakla beraber taşıyabilecekleri yük ise 11 ila 20 ton arasındadır.

Böylelikle kamyon yük taşıma sınırı sorusunun da cevabı ortaya çıkar.

Tır Ölçüleri (Boy x En x Yükseklik) ve Yük Kapasiteleri
Tır ölçülerinde normal tırın ölçüleri boy olarak 13.60, en olarak 2.42, yükseklik olarak 2.60 olmaktadır. Maxima tırın ölçüleri 13.60, 2.44 ve 2.80’dir. Mega tırın ölçüleri ise 13.70, 2.46 ve 3 metre olmaktadır.

Kamyon ve Kamyonet Ölçüleri ile Yük Kapasiteleri

Kamyon ve kamyonet ölçülerinde traylerin ölçüleri 13.60, 2.55 ve 3 metre olmaktadır. İki dingilli kamyonlar ve kamyonetlerin ölçüleri ise 13.50 olmaktadır. Bu araçların taşıyabilecekleri yük kapasitesi ise 11 ila 20 ton arasında olur.