Konteyner Yüklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konteyner Yüklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Payam Lojistik

Denizyolu ile yapılan taşımacılığın en önemli kısmı konteyner yükleme işlemleridir.

Doğru bir şekilde yüklenen konteynerler ile ürünleriniz varacağı limana güvenli ve hasar almamış bir şekilde ulaşabilir. Bu noktada konteyner yüklerken dikkat edilmesi gerekenler konusu, taşımacılıkta önemli bir hale gelmiştir.

Payam Lojistik, söz konusu konteyner yükleme olduğunda en çok öne çıkan firmaların başında gelir. Ürünlerinizi son derece güvenli bir şekilde varış noktasına ulaştıran Payam Lojistik, verdiği hizmetle adından sıklıkla söz ettirir. Siz de güvenilir bir şekilde konteyner yükleme işlemi yaptırmak için Payam Lojistik ile iletişime geçebilir ya da internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Paketlerinize Zarar Vermeden Konteyneri Nasıl Yüklersiniz?

Personelin üniteyi doğru şekilde yüklediğini doğrulamadan nakliye konteynırlarını transfer etmenin lojistiğini planlamak oldukça verimsizdir. Eğitimsiz çalışanlar, taşınacak eşyalara hasar verebilir ya da güvenli bir şekilde yükleme yapamayabilir. Bu da hem sizi hem de konteyner yükleme işinizi yapan lojistik firmasını zarara uğratabilir.

İstenmeyen hasarları önlemek için ambalaj ve dolgu kullanarak, konteyner nakliyesini göndermeden önce eşyaları temiz ve tertipli bir şekilde depolamak çok önemlidir. Nakliye şirketleri, ürünlerinizi teslim aldıklarında taşımaya hazır hale getirmenizi isterler. Bu nedenle paketleme işini sizin için yapacak profesyonel bir lojistik firmasını işe almak paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Payam Lojistik, paketlerinize zarar vermeden konteynerlere yükleyerek size bu alandaki en iyi hizmeti verir. Taşınacak ürünlerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayarak nakliye maliyetinizi düşük tutmanıza ve hasarsız bir şekilde taşınmasına yardımcı olur.

Konteyner Yükleme ve İstifleme Nedir?

Malları konteyner içine yükleme yöntemlerinden olan istifleme ve yükleme teknikleri, konteyner yükleme alanında sıklıkla kullanılır. En çok bilinen bu iki teknik, herhangi bir ürün için söz konusu olan konteyneri doldurmanın çeşitli yollarını sunar. Eğer konteyner yükleme ve istifleme teknikleri düzgün bir şekilde yapılırsa, maliyetten tasarruf etmenizi ve mallarınızın hasar görmesini engellemeye yardımcı olabilir.

Konteyner Yükleme Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eşyalarınızın zarar görmemesi için konteyner yükleme sırasında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar mevcuttur. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Yükleme yapılırken, daha sonra boşaltmanın daha kolay olabilmesi için benzer ürünlerin bir arada istiflenmesi,
  • Konteyner tabanına eşit yük ağırlığının dağıtılması,
  • Sıvı ürünler kuru ürünlerin uzağına ve hafif ürünler ağır ürünlerin üzerine yerleştirilmesi,
  • Güvenlik önlemi olarak konteyner kapılarının kilitlenip mühürlenmesi,
  • Tehlikeli madde taşıyan konteynerlerin işaretlenmesi,
  • Ağırlık kapasitesinin aşılmaması,
  • Konteyner içinde boşluk bırakılmaması,
  • Tüm eşyaların sabitlenmesi.

Konteyner Yükleme Çeşitleri

İstif halindeki malları konteynere koyarken, bu malların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak doğru yükleme tipinin seçilmesi hayati önem taşımaktadır. Konteynere yüklenen içerikler çeşitli şekillerde istiflenebilir.

Konteyner içinde daha güvenli geçiş için, mallar sıklıkla paket, kutu ya da streç film gibi yöntemler kullanılarak yüklenir. Yüklenen eşyaların ihtiyaçlarına göre varil, kasa ya da çuval gibi farklı yükleme yöntemleri de tercih edilmektedir.

Kutu ve Karton ile Yükleme

En çok kullanılan yükleme yöntemlerinden biri kutu ve karton ile yüklemedir. Konteyner yükleme araçları istiflenecek ürünlerin kutu veyahut karton içerisine yerleştirilmesinden sonra konteyner yükleme işlemini gerçekleştirir.

Paket ile Yükleme

Yüklenecek ürünlerin ebatlarına göre yapılan paketlemeler yardımıyla konteyner içerisine düzgünce istiflenen yükler, ortam şartlarından olabildiğince az etkilenir.

Varil ile Yükleme

Sıvı ya da yarı akışkan olan maddelerin taşınmasında tercih edilen bu yöntem, ADR grubunda yer alan maddelerde özellikle tercih edilir. Bu maddeler, yükleme öncesinde varile doldurulur ve ardından da konteynere yüklenir.

Sandık ile Yükleme

Konteyner yükleme aracı için özel olarak üretilmiş olan sandıklar, değeri yüksek ürünlerin taşınmasında kullanılır. Yüksek maliyete sahip olan bu yöntemde genellikle konteyner yükleme makinası kullanılır. Konteyner içine yükleme yapılırken sabitlenen ürünler sayesinde bu yöntem, en güvenilir yükleme biçimidir.