Parsiyel Taşımacılık

wdsdf

Aynı yöne gidecek fakat farklı kişilere teslim edilecek yükler aynı araçla yola çıkarılırsa buna parça eşya taşımacılığı yani parsiyel taşımacılık adı verilir. Hemen her yerde şubeleri olan kargo şirketleri parsiyel nakliyat yapan işletmelerdir. Kelime olarak bütün olmayan anlamını gelen parsiyel nakliyatta tek başına ve tek bir kişiye ait bir yükü götürmek için kullanılan komple taşımacılığın tersidir. Eğer araç parça yüklerle dolmamışsa bile yola çıkılır, çünkü yurt içi parsiyel nakliye sonuçta maliyetleri düşüren bir uygulamadır. Aynı aracın pek çok kişi tarafından kullanılması söz konusudur.

Kargo şirketleri ilk olarak kara taşımacılığında akla gelse bile örneğin deniz taşımacılığında farklı şirketlere ait konteynerler aynı gemiyle yola çıkarlarsa parsiyel deniz taşımacılığı yapılmış olur. Bu arada alınan parça yükler ne kadar küçükse (ölçü, adet, tonaj gibi kavramları da düşünün) sağlanan avantajın da daha fazla olacağı açıktır. Kargo kamyonları belki de bu avantajlar yüzden gece gündüz çalışmaktadırlar.

Bu uygulamanın yurt içinde yapılanı ise yurt içi parsiyel taşımacılığı adını alır. Yurt dışı uygulamaları çok daha fazla planlama ve kesinlikle gümrükleme ister.

Komple taşımacılıkta zaman zaman ardiye veya depolama masrafları gibi lokal harcamalar da işin içine girer. Parsiyelde bu masraflar pek söz konusu olmaz, çünkü yük küçüktür ve tektir, çoğunlukla depolamaya ihtiyaç duyulmaz. Gerekse bile küçük bir alanda iş çözülebilir. Bu açıdan da parça eşya nakliyesi lojistik firmalarının gözdesidir. Parsiyel nakliyatta en önemli hususlardan biri de aracın dikkatle yüklenmesidir.

Güzergahta en son varılacak noktada teslim edilecekler aracın dibine yerleştirilir. Önce teslimler yük istifinde öne konur. Kargo arabalarının genelde yola çıktığı akşam saatlerinde aracın yüklenmesine bazen ofislerin önlerinde rastlayabilirsiniz. (Bu arada yük istifinin nakliyatta başlı başına önem taşıyan bir husus olduğunu hatırlatmak isteriz. Deniz nakliyatında yapılan bir yanlış yükleme geminin alabora olması ile sonuçlanabilir. Örneğin dökme yük denilen tahıllar ambarlarda kolayca kayabilirler.)

Parça Yük Parsiyel Eşya Taşıma

Komple yük taşımacılığından daha pratik görünüyor. Tek bir müşterinin farklı yerlere teslim edilecek yükleri de konumuza dahildir, yerine göre firmaya avantaj sağlayabilir. Örneğin otomobil üreticisi bir firmanın değişik bayilere gönderdiği otomobilleri taşıyan uzun araçları yollarda görmüşsünüzdür. Bu durumda en mantıklı güzergah planlaması yapmak işin birinci kuralıdır.

Tehlikeli madde sevkiyatları sadece kendi tip yüklerle parsiyel yüklenebilir. Demiryolu ulaşımı da bu çeşit nakliyata uygun sayılmaz. Yabancı online alışveriş platformlarından mal satın alanlar (büyük parti mallar dahil) uluslararası parça eşya taşımacılığı hizmetinden yararlanacaklar demektir. Zaten bu uygulama perakende satışları sürekli desteklemekte ve artırmaktadır.

Parsiyel Yük Taşımacılığı Hesapları

Genelde en – boy – yükseklik çarpımı hesabın temelidir. Parsiyel çeki listesi ise irsaliyeler gibi kesinlikle gerekli resmi evraklar arasındadır.

Yurt içi parsiyel taşımacılık nedir? Parsiyel taşıma; aynı güzergaha sevk olunacak farklı firmaların yüklerinin aynı araçla taşınma sürecidir. Bu taşıma tipinde yüklenen aracının tam dolu kapasite gitmesini sağlamak, farklı olan her bir üretici firmaya fiyat avantajı sağlamaktadır.

Parsiyel Yükler Malın Cinsi ve Güzergahına Göre Sınıflandırılır

Yurt içi parsiyel taşımacılık sürecinde, kargolar öncelikle belirli bir listeye tabi tutulur. Sevk adresleri bir bir belirlenir. İlk adrese bırakılacak yükler, en son yüklenir. Son adrese bırakılacak yükler, İlk olarak yüklenir. Yine yükleme işlemlerinde, eşyaların cinsleri dikkate alınarak yüklenir. Duyarlı ve özel eşyalar, özel olarak yüklenir. Parça yük taşımacılığı işlemlerinde başarılı olan ekiplerimiz, parsiyel nakliye konusunda gerekli bilgi ve donanıma sahiptir.

Parsiyel Taşımacılık Ekonomiktir

Parça yük taşımacılığında kullanılan araç parkımız son model araçlardan oluşmaktadır. Şoför, ofis ve saha ekibimiz ise işini meslek edinmiş tecrübeli kadrodan oluşmaktadır. Parsiyel taşımanın tercih edilmesinin sebebi, özel araç kiralama külfetinden kurtulmaktır. Küçük yüklerinize özel araç kiralamak yerine, büyük bir yük için aynı ile taşıma yapacak araçla sevkiyat yapmak daha ekonomik olacaktır. Oldukça etkili olan parsiyel nakliyat, uzun mesafe taşımacılığında en çok tercih edilen taşımacılık modelidir. İstifleme sürecinde gene uzman çalışma sistemleri uygulanmaktadır. Özel paketler, özel olarak yerleştirilmektedir.

Ayrıştırma İşlemi Aksaklıkların Önüne Geçer

Adresleme sistemi parça yük taşıma işlemlerinde, oluşacak aksaklıkları engellemektedir. Bu nedenle en iyi yöntemler dikkatlice kullanılmaktadır. Son model araç parkımız, özel süspansiyonludur ve periyodik bakımlarına özen gösterilmektedir. Araç takip işlemleri ile yaşanacak aksaklık ve hatalar önceden tespit imkanı sayesinde engellenmektedir. Adreslere teslimatın her aşaması anlık takip sürecine dahildir.

Teslimatlar Uydu Talip Sistemi İle İzleniyor

Uydu takip sistemi yardımıyla taşıma işlemleri esnasında informasyon alabiliyorsunuz. Yüklerin erişme saatleri, araç takip sistemleri ile çok daha basit tahmin edilmektedir. Ekiplerimizin disiplininde etkili olan araç takip sistemleri, iş gücünü artırmaktadır. İş gücünü arttırmak, etkili taşıma sürecine olumlu katkı saylayarak güçlendirecektir. Parsiyel taşıma işlerinde sürecin başından sonuna kadar uzman olan ekiplerimize güvenebilirsiniz.